خدمات پزشکی

Medicine Service

بیماری های شبکیه

شرح عمل

شبکیه بافت عصبی و بسیار حساس در عمیق‌ترین بخش چشم است که دید نهایی هر فرد در این ناحیه شکل می‌گیرد. در بیماری‌های مختلف چشمی از جمله دیابت امکان دارد در شبکیه و یا زجاجیه که بخش ژله‌ای چشم است خونریزی اتفاق بیفتد و یا شبکیه به علت افزایش سن، جراحی‌های داخل چشمی، ضربه و علل دیگر جدا شود که تمام این حالات مستلزم انجام جراحی شبکیه می‌باشد. مدت عمل جراحی بسته به شرایط بیمار از یک تا چند ساعت متغیر است. در برخی شرایط ممکن چشم پزشک روش‌های دیگری را نیز به صورت همزمان انجام دهد که از جمله ترمیم جداشدگی شبکیه یا خارج کردن عدسی کدر (کاتاراکت) می‌باشد.

به منظور حفظ و یا دستیابی به بهترین میزان ممکن بینایی، چشم پزشک یک یا چند مورد از موارد زیر را انجام می دهد:

- خارج کردن زجاجیه کدر شده، بافت آسیب دیده، اجسام خارجی و تلاش برای برگرداندن شبکیه به محل اصلی خود

- درمان با لیزر برای کاهش احتمال خونریزی در آینده یا ثابت کردن از هم گسیختگی شبکیه

- جایگزین کردن گاز یا هوا در چشم برای کمک به باقیماندن شبکیه در محل مناسب (این حباب‌ها به آهستگی از محل خود ناپدید خواهد شد)

- جایگزین کردن روغن سیلیکون در چشم که معمولاً نیاز به جراحی بعدی دارد.

 
روش جایگزین عمل ویترکتومی

اگر مراحل درمانی به صورت اصولی و به درستی تا این مرحله از پیشرفت بیماری چشمی، انجام شده باشد، روش جایگزین دیگری معادل ویترکتومی وجود ندارد. در برخی موارد بیماران کاندید ویترکتومی ناشی از دیابت را می‌توان با تزریق داروی خاص به درون چشم پیگیری نمود که البته در آن روش هم احتمال خطر عفونت و یا آسیب به شبکیه و لنز وجود دارد.


عواقب عدم پذیرش عمل ویترکتومی

باقی ماندن کاهش دید و یا کاهش پیشرونده بینایی و نهایتاً نابینایی

شرح عمل

در عمل اسكرال باكلینگ حلقه روی صلبیه گذاشته می شود و این حلقه باعث نزدیكی اسكلرا كروئید و شبكیه می شود و به دنبال آن باعث بسته شدن سوراخ شبكیه و در نهایت درمان نسبی بیمار می گردد و موفقیت این عمل حدود 60 الی 70 درصد می باشد.

 

مزایای عمل اسكرال باكلینگ

- عملیست كه در صورت موفقیت آمیز بودن عوارض كمتر و درمان بهتری دارد.

- عمل اسكرال باكلینگ در ایجاد اتصال موثر شبكیه بعد از جداشدگی، عمل موفقیست اما عواملی مانند شدت و وسعت جداشدگی شبكیه و سن بالا بر عدم موفقیت عمل تاثیر دارند.

 

روش جایگزین عمل اسكرال باكلینگ

عمل ویتركتومی تنها روش جایگزین اسكرال باكلینگ می باشد كه نتیجه عمل معمولا بهتر است ولی عوارض عمل بیشتر است.

 

 
عواقب عدم پذیرش عمل اسكرال باكلینگ

در صورت درمان نشدن جداشدگی شبكیه و به تاخیر انداختن درمان آن باعث نابینایی كامل و در نهایت كوچك شدن چشم و از بین رفتن چشم می شود.

شرح عمل

یکی از داروهایی که به شکل تزریق داخل چشمی در چند سال اخیر استفاده می‌شود (Bevacizumab) به نام تجاری آواستین است که در درمان بسیاری از بیماری‌های چشم مانند رتینوپاتی دیابتی، انسداد وریدهای شبکیه، ایجاد عروق خونی نابجا در مشیمیه و بسیاری دیگر از بیماری‌های شبکیه کاربرد دارد. اکنون تزریق دارو به داخل چشم، روند جراحی شبکیه را تسهیل کرده است. علاوه بر این، مدت زمان کوتاه انجام عمل جراحی در بیماری‌های شبکیه و ویتره بر میزان اثربخشی آن می افزاید.

  

روش های جایگزین تزریق آواستین

در موارد اولیه بروز رتینوپاتی دیابتی می‌توان از لیزر درمانی نیز بهره برد اما زمانی که ادم قسمت مرکزی دید (ماکولا) از حد خاصی فراتر رود تزریق این دارو لازم می‌باشد. نکته مهم این است که در موارد تشخیص پزشک مبنی بر ضرورت تزریق دارو، انجام ندادن تزریق به مراتب خطرات بیشتری را متوجه چشم می‌کند.

 


عواقب عدم پذیرش تزریق آواستین

بیماری با سرعت بیشتری پیشرفت می‌نماید و حتی ممکن است در مدت زمان کوتاهتری به نابینایی منجر گردد.

بیماری های قرنیه

شرح عمل

ناخنک چشم یک ضایعه مثلثی است که از سفیدی چشم (ملتحمه) روی سیاهی چشم (قرنیه)کشیده می شود. این ضایعه ناشی از رشد خوش خیم بافت پیوندی و رگ های ملتحمه است. ناخنک معمولاً ابتدا به صورت یک سفیدی روی ملتحمه ایجاد می شود که به تدریج به سمت قرنیه رشد می کند. به علت وجود رگ های زیاد معمولاً رنگ ناخنک صورتی یا قرمز است. ناخنک گاهی ملتهب می شود و باعث سوزش و خارش و اشک ریزش و احساس جسم خارجی می شود.

 

مزایای عمل برداشتن ناخنك

در صورتی كه ناخنک به صورت ساده برداشته شود احتمال عود آن زیاد است و به خصوص در افراد جوان و افرادی که ناخنک ملتهب دارند در نیمی از موارد عود می گردد در این افراد بهتر است علاوه بر برداشتن ناخنک از روش های تکمیلی مثل پیوند ملتحمه یا استفاده از داروهای خاص (مثلا میتومایسین) در حین جراحی استفاده شود.

روش های جایگزین عمل برداشتن ناخنك

الف - اگر ناخنک کوچک باشد و ظاهر ناخوشایندی نداشته باشد و باعث قرمزی و سوزش چشم ها نشود نیاز به درمان خاصی ندارد و با هدف زیبایی انجام می شود.

ب - چنانچه ناخنک چشم بزرگ نباشد و پیشروی به سمت قرنیه نداشته باشد، می توان با استفاده از درمانهای دارویی آن را کنترل کرد. داروهای ضد ناخنک بسیار سمی می باشند، لذا در صورت تجویز پزشک بایستی مرتبا فرد توسط پزشک ویزیت شود تا از عوارض دارو جلوگیری شود.

ج - در حال حاضر، برخورد ما با ناخنک محتاطانه است و فقط زمانی مداخله جراحی می کنیم که دلایل کافی داشته باشیم و علائم بالینی واضح دال بر پیشرفت ناخنک وجود داشته باشد.

عواقب عدم پذیرش عمل برداشتن ناخنك

ناخنک رشد زیادی می کند و تا وسط قرنیه می رسد و جلوی دید را می گیرد؛ به علاوه حتی ناخنک های کوچکتر هم می توانند با تغییر شکل قرنیه باعث ایجاد آستیگماتیسم شوند و دید افراد را تار کنند و در نهایت منجر به عمل پیوند قرنیه گردد.

شرح عمل

رینگ در ضخامت قرنیه پس از ایجاد یك تونل در ضخامت قرنیه كه به وسیله یك دستگاه با كمك تیغ الماس و یا بوسیله لیزر فمتو سكند ایجاد می گردد و با کششی که بر روی قسمت مرکزی قرنیه ایجاد می کند انحنای قرنیه را کاهش می دهد بنابراین باعث کاهش نامنظمی سطح قرنیه می گردد. این رینگ ها از جنس پلاستیک می باشد كه با قرنیه سازگار است.

مزایای عمل مایورینگ

- برای بیماران دچار قوز قرنیه (کراتوکونوس) متوسط و شدید می باشد که قرنیه شفافی داشته باشند و باعث دید بهتر با یا بدون عینك می شود.
- عمل با بی حسی صورت می گیرد و نیاز به بیهوش شدن بیمار نمی باشد.
- جایگزینی برای لنز تماسی سخت یا پیوند قرنیه برای بیمارانی است كه قوز قرنیه شدید دارند.

 

روش جایگزین عمل مایورینگ

روش اول استفاده از عینک است که بدلیل اینکه بیماری ماهیت پیشرونده دارد در نتیجه انحنای نامنظم قرنیه با كاهش دید می شود.
با پیشرفت بیماری و افزایش نزدیك بینی و آستیگماتیسم نامنظم مرحله ای فرا می رسد كه دیگر با عینك نمی توان دید را اصلاح كرد و برای اصلاح دید باید از لنزهای تماسی سخت (Hard Contact Lens) استفاده كرد.
با پیشرفت بیماری و عدم تحمل لنز و یا كدورت قرنیه ضرورت پیوند قرنیه ایجاد می گردد.

 
عواقب عدم پذیرش عمل مایورینگ

با توجه به ماهیت پیشرونده بودن قوز قرنیه و در صورت عدم پذیرش اقدام جراحی قوز قرنیه پیشرفت نموده و باعث كاهش شدید دید می شود كه نهایتاً منجر به پیوند قرنیه خواهد شد.

مدت زمان عمل جراحی

 1:20

 

شرح عمل

در این روش پیوند، لایه‌های خلفی قرنیه بیمار با لایه‌های خلفی قرنیه چشم دهنده جایگزین می‌شود هدف از انجام آن جایگزین کردن قرنیه کدورت یافته با قرنیه طبیعی است.

ابتدا غشا دسمه و اندوتلیوم همراه آن از قسمت خلفی قرنیه گیرنده جداشده و سپس یك لایه از بخش خلفی قرنیه دهنده به ضخامت تقریبی 100 میكرون که حاوی اندوتلیوم سالم، غشا دسمه و بخشی از استرومای خلفی می‌باشد به داخل چشم گیرنده منتقل شده و به کمک هوا در قسمت خلفی قرنیه گیرنده ثابت می‌شود.

 

مزایای عمل پیوند قرنیه دزك

- ترمیم بسیار سریع زخم، عدم نیاز به تعداد بخیه زیاد، کاهش احتمال پس زدن پیوند، عدم ابتلای بیمار به استیگماتیسم و کدورت قرنیه از جمله محاسن این عمل می‌باشد.

- در این روش برخلاف پیوند تمام ضخامت و پیوند لایه‌ای قدامی، از بخیه به‌منظور ثابت کردن قرنیه دهنده در محل استفاده نمی‌شود. به همین علت بازیابی بینایی در این روش سریعتر و آستیگماتیسم و عیب انکساری ایجاد شده بسیار کمتر از روش پیوند کامل است.

- عدم دستکاری لایه‌های سطحی قرنیه، حفظ استحکام چشم در برابر ضربات نفوذی و کاهش میزان آستیگماتیسم و عیب انکساری است.


روش جایگزین عمل پیوند قرنیه دزك

 پیوند قرنیه كامل كه مهمترین عارضه آن احتمال پس زدن قرنیه می‌باشد.

 

عواقب عدم پذیرش عمل پیوند قرنیه دزك

عدم انجام اقدام فوق سبب باقی ماندن تاری دید می‌گردد .
 

مدت زمان عمل جراحی: 1:30

شرح عمل

این عمل ابتدا چشم و اطراف آن ضدعفونی شده و سطح چشم به كمك قطره های مربوطه، بی حس می شود. بیمار حین جراحی، دردی را احساس نخواهد كرد. سپس جراح سطحی ترین لایه ی قرنیه (اپیتیلیوم) را با استفاده از ابزار جراحی بر می دارد.
 داروی ریبوفلاوین (ویتامین B2) به صورت قطره، هر 3 دقیقه یك بار تا نیم ساعت داخل چشم چكانده می شود و در پایان، چشم زیر اشعه ی ماوراءبنفش قرار می گیرد. این اشعه به كمك داروی ریبوفلاوین باعث ایجاد پیوندهای عرضی بین رشته ها و لایه های كلاژن قرنیه می شود كه در نهایت استحكام قرنیه را زیاد می كند. نهایتاً روی محل عمل با لنز تماسی نرم (Bandage fantast lens ) پوشانده شده و جراحی خاتمه می یابد.

  

مزایای عمل جراحی CCL

- كاهش سرعت پیشرفت قوز قرنیه است.

- این عمل بدون بیهوشی صورت می گیرد و حدود 40 دقیقه طول می كشد.

روش جایگزین جراحی CCL

 پیوند قرنیه كه در مراحل پیشرفته قوز قرنیه صورت می گیرد

شرح عمل

در بیمارانی که دوربینی و یا نزدیک بینی شدید دارند و یا ضخامت قرنیه برای اصلاح با لیزر کافی نباشد، می‌توان بدون خارج کردن لنز طبیعی چشم، با کار گذاشتن لنز داخل چشمی مخصوصی در داخل چشم عیب انکسار را اصلاح کرد. با این عمل چون عدسی طبیعی چشم دست نخورده باقی می‌ماند، قدرت تطابق چشم حفظ شده و افرادی که به سن پیرچشمی نرسیده باشند، علاوه بر دید خوب دور، دید نزدیک خوبی نیز خواهند داشت. در این عمل از طریق ایجاد برش بسیار کوچکی در محیط قرنیه، لنز ظریفی در جلوی لنز طبیعی چشم کار گذاشته می‌شود تا نزدیک بینی و یا دوربینی را اصلاح کند.

 

مزایای عمل كارگذاری لنز ثانویه آرتیفلكس

- این روش برای افرادی كه تمایل به استفاده از عینك ندارند و كاندید مناسبی برای لازك نیستند مناسب است .
- لنز آرتیزان در گروه لنزهای اتاق قدامی قرار می‌گیرد، بدین معنا که لنز در فضای بین قرنیه و لنز بیمار دقیقا روی عنبیه قرار می‌گیرد و برای اصلاح عیوب انكساری طراحی شده است كه در هر زمانی می توان با عمل جراحی آن را برداشت.
- افرادی كه شماره‌های بالای نزدیک بینی و دوربینی، قرنیه‌های نازک، قرنیه‌های نامنظم دارند و كاندید مناسبی برای عمل لازك نیستند، می‌تواند کاشت لنزهای داخل چشمی بدون برداشتن لنز طبیعی بیمار راهگشا باشد.
- بیمارانی که تحت عمل كارگذاری لنز ثانویه آرتیفلكس قرار گرفته بودند از کیفیت دید بهتری برخوردار بوده و نیاز به عینك و تبعات استفاده از عینك را ندارند.

 


روش های جایگزین عمل كارگذاری لنز ثانویه آرتیفلكس

 

- استفاده از عینك كه هیچگونه عوارضی ندارد.
- استفاده از لنز‌های تماسی كه در آن امكان عفونت چشم وجود دارد و نیاز به مراقبت و خارج كردن روزانه لنز از روی چشم دارد.
 

عواقب عدم پذیرش عمل كارگذاری لنز ثانویه آرتیفلكس

 با توجه به اینكه این عمل جهت برداشتن عینك كاربرد دارد و یك ضرورت پزشكی نمی باشد عدم پذیرش عمل عواقبی ندارد.
 
مدت زمان عمل جراحی: 45 دقیقه
شرح عمل
در بیمارانی که دوربینی و یا نزدیک بینی شدید دارند و یا ضخامت قرنیه برای اصلاح با لیزر کافی نباشد، می توان بدون خارج کردن لنز طبیعی چشم، با کار گذاشتن لنز داخل چشمی مخصوصی در داخل چشم عیب انکسار را اصلاح کرد. با این عمل چون عدسی طبیعی چشم دست نخورده باقی می ماند، قدرت تطابق چشم حفظ شده و افرادی که به سن پیرچشمی نرسیده باشند، علاوه بر دید خوب دور، دید نزدیک خوبی نیز خواهند داشت. در این عمل از طریق ایجاد برش بسیار کوچکی در محیط قرنیه، لنز ظریفی در جلوی لنز طبیعی چشم کار گذاشته می شود تا نزدیک بینی و یا دوربینی را اصلاح کند.
 

مزایای عمل كارگذاری لنز ثانویه آرتیزان
- این روش برای افرادی كه تمایل به استفاده از عینك ندارند و كاندید مناسبی برای لازك نیستند مناسب است .
- لنز آرتیزان در گروه لنزهای اتاق قدامی قرار می‌گیرد، بدین معنا که لنز در فضای بین قرنیه و لنز بیمار دقیقا روی عنبیه قرار می گیرد و برای اصلاح عیوب انكساری طراحی شده است كه در هر زمانی می توان با عمل جراحی آن را برداشت.
- افرادی كه شماره های بالای نزدیک بینی و دوربینی، قرنیه های نازک، قرنیه های نامنظم دارند و كاندید مناسبی برای عمل لازك نیستند و می تواند کاشت لنزهای داخل چشمی بدون برداشتن لنز طبیعی بیمار راهگشا باشد.
4- بیمارانی که تحت عمل كارگذاری لنز ثانویه آرتیزان قرار گرفته بودند از کیفیت دید بهتری برخوردار بوده و نیاز به عینك و تبعات استفاده از عینك را ندارند.
 
 
روش های جایگزین عمل كارگذاری لنز ثانویه آرتیزان
 
- استفاده از عینك كه هیچگونه عوارضی ندارد.
- استفاده از لنزهای تماسی كه در آن امكان عفونت چشم وجود دارد و نیاز به مراقبت و خارج كردن روزانه لنز از روی چشم دارد.

 
عواقب عدم پذیرش عمل كارگذاری لنز ثانویه آرتیزان
 
با توجه به اینكه این عمل جهت برداشتن عینك كاربرد دارد و یك ضرورت پزشكی نمی‌باشد عدم پذیرش عمل عواقبی ندارد.
 
 
مدت زمان عمل جراحی: 45 دقیقه
 
شرح عمل

رینگ در ضخامت قرنیه پس از ایجاد یك تونل در ضخامت قرنیه كه به وسیله یك دستگاه با كمك تیغ الماس و یا بوسیله لیزر فمتو سكند ایجاد می گردد و با کششی که بر روی قسمت مرکزی قرنیه ایجاد می کند انحنای قرنیه را کاهش می دهد بنابراین باعث کاهش نامنظمی سطح قرنیه می گردد. این رینگ ها از جنس پلاستیک می باشد كه با قرنیه سازگار است.

مزایای عمل كرارینگ
- با منظم کردن سطح قرنیه، انحنای قرنیه به سمت طبیعی می‌رود که نتیجه آن بهتر شدن حدت بینایی و تحمل لنز تماسی است.
- به قرنیه ثبات داده می‌شود و احتیاج به پیوند قرنیه را به تأخیر یا حذف می‌کند.
- برای بیماران دچار قوز قرنیه (کراتوکونوس) خفیف یا متوسط می‌باشد که قرنیه شفافی داشته باشند و باعث دید بهتر با یا بدون عینك می‌شود.
- عمل با بی حسی صورت می‌گیرد و نیاز به بیهوش شدن بیمار نمی‌باشد.
- جایگزینی برای پیوند قرنیه برای بیمارانی است كه قوز قرنیه شدید ندارند.


روش های جایگزین عمل كرارینگ
 
روش اول استفاده از عینک است که بدلیل اینکه بیماری ماهیت پیشرونده دارد در نتیجه نمره عینك تجویز شده تغییر خواهد كرد.
با پیشرفت بیماری و افزایش نزدیك بینی و آستیگماتیسم نامنظم مرحله‌ای فرا می رسد كه دیگر با عینك نمی‌توان دید را اصلاح كرد و برای اصلاح دید باید از لنزهای تماسی سخت (Hard Contact Lens) استفاده كرد.
 
عواقب عدم پذیرش عمل كرارینگ
با توجه به ماهیت پیشرونده بودن قوز قرنیه و در صورت عدم پذیرش اقدام جراحی قوز قرنیه پیشرفت نموده و در نهایت منجر به عمل پیوند قرنیه می‌گردد.
 

مدت زمان عمل جراحی : 45 دقیقه

 

شرح عمل

پیوند قرنیه یک عمل جراحی است که طی آن تمام یا قسمتی از قرنیه ناسالم بیمار با قرنیه دهنده به جای یک بخش (لایه‌ای) یا کل قرنیه (تمام ضخامت) جایگزین می‌شود. قرنیه پیوندی از یک فرد در گذشته برداشته می‌شود که هیچ گونه بیماری شناخته شده یا شاخص‌های دیگری که موجب پس زدن پیوند توسط فرد گیرنده و به خطر انداختن سلامتی وی می‌شود، نداشته باشد. پیوند قرنیه معمولاً با بیهوشی کامل انجام می‌گیرد. 

روش جایگزین (بسته بیماری اولیه و هدف درمان متفاوت است) و عواقب عدم پذیرش اقدام درمانی توصیه شده

- در بیماران مبتلا به قوز قرنیه جهت افزایش حدت بینایی جهت افزایش حدت بینایی، روش جایگزین دیگر معادل پیوند قرنیه وجود ندارد و عدم انجام اقدام فوق ممکن است سبب کاهش پیشرونده دید و نازک شدن قرنیه و حتی پارگی قرنیه گردد.
- حفظ یکپارچگی چشم در پارگی شدید قرنیه، عدم انجام اقدام فوق ممکن است سبب از بین رفتن ساختار چشم و از دست دادن دید گردد.
- در مواردی از عفونت‌های شدید قرنیه، روش جایگزین درمان دارویی است.
در صورت انجام صحیح مراحل درمانی، روش جایگزین دیگری در این مرحله وجود ندارد.
- جهت بهبود ظاهر ناخوشایند قرنیه، روش جایگزین استفاده از لنزهای زیبایی است.
عدم انجام اقدام فوق ممکن است سبب باقی ماندن ظاهر نامناسب قرنیه گردد. هرچند استفاده از لنزهای زیبایی خطرات عمل جراحی را ندارد اما می‌تواند سبب عفونت قرنیه گردد.
- بهبودی تاری دید در بیماران مبتلا به کدورت قرنیه، روش جایگزین ندارد.
عدم انجام اقدام فوق سبب باقی ماندن تاری دید می‌گردد و خط دیگری ندارد.

 

مدت زمان عمل جراحی: 2 ساعت

بیماری های عدسی

شرح عمل
عمل جراحی کاتاراکت در بچه ها یکی از اعمال جراحی پیچیده و مشکل در چشم پزشکی است جدید ترین روش جراحی کاتاراکت مادرزادی که بر آن تاکید می شود، عمل جراحی لنزكتومی می باشد كاتاراكت مادرزادی شایعترین علت كوری در بچه ها و شایعترین علت آسیب دید و شایعترین آنومالی چشمی در دوران كودكی است.
 
مزایای عمل لنزكتومی
با توجه به نتیجه خوب بعد از عمل در این روش و امکان بازیابی سریع قدرت بینایی در بچه ها روش عمل جراحی لنزکتومی هنوز یک روش ارجح است.
 
روش جایگزین عمل لنزكتومی
برای بهبود بیماری این بیماران استفاده از عینك یا عدسی تماسی همیشه موفقیت آمیز نیست چون عیب انكساری حاصله آستیگماتیسم نامنظم می باشد و لذا برای حدت بینایی دخالت جراحی ضروری است.
 
مدت زمان عمل جراحی: 1:30
شرح عمل
در بیمارانی که دوربینی و یا نزدیک بینی شدید دارند و یا ضخامت قرنیه برای اصلاح با لیزر کافی نباشد، می توان بدون خارج کردن لنز طبیعی چشم، با کار گذاشتن لنز داخل چشمی مخصوصی در داخل چشم عیب انکسار را اصلاح کرد. با این عمل چون عدسی طبیعی چشم دست نخورده باقی می ماند، قدرت تطابق چشم حفظ شده و افرادی که به سن پیرچشمی نرسیده باشند، علاوه بر دید خوب دور، دید نزدیک خوبی نیز خواهند داشت. در این عمل از طریق ایجاد برش بسیار کوچکی در محیط قرنیه، لنز ظریفی در جلوی لنز طبیعی چشم کار گذاشته می شود تا نزدیک بینی و یا دوربینی را اصلاح کند.
 
مزایای عمل كارگذاری لنز ثانویه ICL
 - این روش برای افرادی كه تمایل به استفاده از عینك ندارند و كاندید مناسبی برای لازك نیستند مناسب است .
- لنز آرتیزان در گروه لنزهای اتاق خلفی قرار می گیرد، بدین معنا که لنز در فضای بین قرنیه و لنز بیمار دقیقاً روی عنبیه قرار می‌گیرد و برای اصلاح عیوب انكساری طراحی شده است كه در هر زمانی می توان با عمل جراحی آن را برداشت.
- افرادی كه شماره های بالای نزدیك بینی و دوربینی، قرنیه های نازک، قرنیه های نامنظم دارند و كاندید مناسبی برای عمل لازك نیستند و می تواند کاشت لنزهای داخل چشمی بدون برداشتن لنز طبیعی بیمار راهگشا باشد.
- بیمارانی که تحت عمل كارگذاری لنز ثانویه ICL قرار گرفته بودند از کیفیت دید بهتری برخوردار بوده و نیاز به عینك و تبعات استفاده از عینك را ندارند.
 
روش های جایگزین جراحی كارگذاری لنز ثانویه ICL
- استفاده از عینك كه هیچگونه عوارضی ندارد.
- استفاده از لنزهای تماسی كه در آن امكان عفونت چشم وجود دارد و نیاز به مراقبت و خارج كردن روزانه لنز از روی چشم دارد.
 
مدت زمان عمل جراحی: 45 دقیقه
شرح عمل
درعمل آب مروارید به روش داخل کپسولی؛ عدسی به همراه کپسول احاطه کننده آن از چشم خارج می شود و در نتیجه جائی برای کارگذاری لنز داخل چشمی باقی نمی ماند. این روش در حال حاضر تقریباً کنار گذاشته شده و فقط در موارد خاصی؛ مثلا زمانی که لنز دچار نیمه در رفتگی است و امکان حفظ کپسول عدسی وجود ندارد، بکار می رود در عمل آب مروارید به روش خارج کپسولی؛ پس از باز کردن قسمت قدامی کپسول عدسی، محتویات آن خارج شده و در نتیجه از محفظه کپسول عدسی میتوان به عنوان محل کارگذاری لنز داخل چشمی استفاده کرد. در مواردیكه كدورت قرنیه و یا آب مروارید بسیار شدید بوده و امكان انجام روش فیكو نباشد به كار می رود.
 
مزایای عمل اكسترا
این روش در حال حاضر تقریباً کنار گذاشته شده و فقط در موارد خاصی؛ مثلا زمانی که لنز دچار نیمه در رفتگی است و امکان حفظ کپسول عدسی وجود ندارد، بکار می‌رود.
 
روش جایگزین عمل اكسترا
عمل آب مروارید به روش خارج کپسولی با برش کوچک به این معنی که هسته عدسی در داخل چشم خرد شده و سپس از طریق ساکشن از چشم خارج می‌شود.
 
عواقب عدم پذیرش عمل اكسترا
عواقب عدم پذیرش عمل اكسترادر صورتی که به درمان آب مروارید بی‌توجهی شود و آب مروارید خیلی پیشرفته شود می‌تواند تبدیل به آب سیاه شود که در این صورت علاوه بر صدمات جبران ناپذیر، عمل جراحی نیز مشکل‌تر می‌شود.
 
مدت زمان عمل جراحی: 1:30
شرح عمل
 بیماری که مبتلا به آب مروارید می‌باشد، یعنی عدسی چشم وی دچار کدورت شده است. در این عمل عدسی کدر چشم برداشته می‌شود و به جای آن یک عدسی مصنوعی (لنز) قرار داده می‌شود. این عمل در اغلب موارد به روش فیکو (روش بدون بخیه) انجام می‌شود البته ندرتاً ممکن است عمل به روش معمول و با بخیه انجام شود.
 
مزایای عمل آب مروارید
عدم استفاده از عینک‌های ضخیم ته استکانی و یا لنزهای تماسی خاص جهت دستیابی به بینایی مطلوبی
 
روش جایگزین عمل آب مروارید
استفاده از عینك كه هیچ گونه عوارضی هم در پی ندارد.
 
عواقب عدم پذیرش عمل آب مروارید
با تأخیر در عمل جراحی به تدریج بینایی فرد کاهش یافته به طوری که تا حد شمارش انگشتان و یا فقط درک نور خواهد رسید، در این مرحله عدسی سفت شده در تعداد کمی از بیماران ممکن است منجر به افزایش فشار داخل چشم (آب سیاه) شود و در نتیجه ممکن است جراحی اورژانس لازم شود که عوارض و خطرات آن بیشتر از جراحی معمول خواهد بود.
 
مدت زمان عمل جراحی: 30 دقیقه

انحراف چشم

شرح عمل
 جراحی استرابیسم در واقع ایجاد برشی کوچک در بافت پوشاننده چشم است که به چشم پزشک امکان می‌دهد تا به عضلات زیرین این بافت دسترسی پیدا کند. اینکه کدام عضلات تحت عمل جراحی قرار گیرند بستگی به جهت چرخش چشم دارد. گاهی اوقات لازم است هر دو چشم تحت عمل جراحی قرار گیرد. جهت عمل جراحی استرابیسم در اطفال، بیهوشی ضرورت دارد و لی جراحی بزرگسالان با بی حسی موضعی نیز امکان پذیر است.
 
روش جایگزین عمل استرابیسم
 استفاده از عینک مخصوص
 
 عواقب عدم پذیرش عمل استرابیسم
 در صورتی که درمان جراحی لازم باشد، هر چقدر عمل جراحی در سنین پایین‌تری انجام شود شانس تأمین دید دو چشمی بیشتری خواهد بود و تعویق جراحی تا سنین بالا باعث از دست دادن دائمی دید دو چشمی می‌گردد. البته مستقیم نمودن دید چشم‌ها در هر سنی امکان پذیر می‌باشد. جراحی در سنین بالا جنبه زیبایی نیز دارد.

بیماری های پلک و مجاری اشکی

شرح عمل
با افزایش سن، پوست صورت دچار تغییراتی در شادابی، رنگ و ضخامت می گردد و حالت جوانی و تازگی خود را رفته رفته از دست می دهد. به تدریج چروکها ظاهر شده و نخستین تغییر فاحش را می توان در ناحیه پلک ها مشاهده کرد. یكی از علتهای اصلی افتادگی پلک ، نازک بودن پوست آن است. وقتی بیماران از پف زیر چشم ، چروکهای متعدد و افتادگی پلک ها رنج می برند نیاز به جراحی زیبایی پلك دارند در غیر این صورت نباید این کار انجام شود.
 
مزایای عمل بلفاروپلاستی
- بهبود میدان دید جانبی از مزایای عمل جراحی زیبایی پلک است.
- عمل بلفاروپلاستی منظره چشم را هشت تا ده سال جوانتر می کند و باعث افزایش اعتماد به نفس فرد می گردد.
- جراحی بلفاروپلاستی معمولا یک عمل سرپائی است و تحت بی حسی موضعی انجام می شود.
- انجام این عمل روی پلک بالا، باعث بالا کشیده شدن پلک ها و کاهش چین های پیشانی می شود.
- پف پلک پائین و پوست اضافی و شل نیز برداشته می شود.
 
روش جایگزین عمل بلفاروپلاستی
این عمل ، عمل زیبایی می باشد و روش جایگزین ندارد.
 
عواقب عدم پذیرش عمل بلفاروپلاستی
در اکثر افراد پف و افتادگی پلک مشکل دید بوجود نمی آورد و تنها به منظور جراحی پلك بابت زیبایی و درمان پف و افتادگی پلک به پزشک مراجعه می کنند ممکن است افرادی که جهت جراحی پلك به پزشک مراجعه می کنند از احساس ناراحتی در ناحیه چشم صحبت کنند و حتی ممکن است افتادگی و شل شدگی پوست در برخی موارد موجب بروز بیماری هایی مانند ناراحتی چشمی، برگشتگی پلک به طرف داخل، برگشتگی پلک بطرف بیرون، ورم های پلکی و حتی التهاب های پوستی شود اما در افرادی که به دلیل زیبایی به پزشک مراجعه می کنند مشکل پری و سنگینی پلک بالا را مطرح می کنند.
شرح عمل
به انسداد مجرای باريك اشکی که به طور طبيعی باعث تخليه اشک از سطح چشم می‌شود انسداد مجرای اشکی گفته مي شود كه در عمل DCR مجراي اشکي مستقيماً به داخل بيني باز مي‌شود.
روش جراحی به اين صورت است که برای رسيدن به كيسه اشکی برش کوچکی در ناحيه بين چشم و بيني، روی پوست قسمت بيروني بيني داده می‌شود. سپس قطعه کوچکی از استخوان بين كيسه اشکی و بيني برداشته می‌شود.
در اين مرحله، روی كيسه اشکی برش داده شده و لبه‌های برش به نحوی به مخاط داخلی بيني دوخته می‌شود که ارتباط مستقيمي بين كيسه اشکی و بيني برقرار شود. معمولا طی اين عمل، يك لوله سيليكوني نيز به طور موقت در مجرا جايگذاري می‌شود تا از انسداد مجدد مجرا پس از عمل جراحی جلوگيري کند. اين لوله درد ندارد و برای بيمار مشکلی ايجاد نمی‌کند.
 
مزاياي عمل DCR
وقتي مجراي اشكي بسته شده باشد، اشك پس مي زند و مانند زماني كه گريه مي كنيد از لبه پلك و گوشه چشم بيرون مي ريزد اشكي كه داخل كيسه اشكي محبوس شده است نيز دچار عفونت مي شود. گاهي به علت افزايش سن يا عفونت هاي مكرر مجراي اشكي، مسير عبور اشك تنگ تر شده و منجر به انسداد آن مي شود عمل DCR مشكل انسداد را حل مي كند.
 
روش هاي جايگزين عمل DCR
- كمپرس آب گرم يا مصرف آنتي بيوتيك
- درمان طبي علايم را تخفيف داده و منجر به درمان اساسي نمي گردد.
شرح عمل
به افتادگی پلک فوقانی پتوز گفته می شود.(يك طرفه يا دو طرفه) اين افتادگی ممکن است خفيف بوده و يا تمامی مردمک را بپوشاند. در برخی موارد پتوز می تواند ديد طبيعي را محدود و يا حتی به طور کامل مسدود نمايد. پتوز می تواند يك يا هر دو چشم را درگير کند، وراثتی باشد، در بدو تولد بروز کند و يا در سنين بالاتر اتفاق بيوفتد.پتوز مادرزادی به معنای وجود پتوز در بدو تولد می باشد. کودکی با پتوز متوسط تا شديد گاه برای تکامل بينايي نيازمند درمان فوری می باشد. پتوز مادرزادی اغلب در اثر نقص در تکامل عضله بالابرنده پلک فوقانی که عضله لواتور نام دارد، اتفاق می افتد. اگرچه معمولاً يك اختلال مجزا می باشد، ولی ممکن است همراه با اختلالات زير باشد:
اختلال حرکات چشمی، بيماری های عضلانی، تومورهای پلک يا ساير تومورها، اختلالات عصبی، عيوب انکساری پتوز مادرزادی معمولاً با گذشت زمان بهبود نمی يابد.
 
مزايای استفاده عمل پتوز
- جلوگيری از آمبليوپی (تنبلی چشم) و استرابيسم ( انحراف چشم)
- افزايش قسمت فوقانی ميدان بينايی و كيفيت ديد
- بهبود ظاهر فرد و افزايش اعتماد به نفس
- برگرداندن پلک به محل طبيعی خود
 
عواقب عدم پذيرش عمل پتوز
تنبلی چشم

شرح عمل

عبارت است از برگشتگی لبه پلک که معمولاً پلک پایین و مژه ها به سمت بیرون متمایل می شود.

 

مزایای استفاده از عمل اكتروپیون

پیشگیری از زخم شدید قرنیه

 

روش های جایگزین عمل اكتروپیون

- كمپرس پارچه گرم و مرطوب

- موارد خفیف این بیماری ممکن است با انجام کوتر توسط پزشک بهبود یابد.

شرح عمل
آنتروپیون به برگشت داخلی پلک گویند، که اغلب باعث تماس و اصطحکاک مژه‌ها با سطح چشم خواهد شد. چسبندگی پلکها، تولید چرک، چسبندگی مژه‌ها ، التهاب چشم (تورم، قرمزی، درد و اشك ریزش) که در اثر ساییده شدن پلکِ به داخل چرخیده و مژه‌ها با قرنیه ایجاد می‌شود. بیماری ممکن است به زخم شدن قرنیه و کوری دایمی منجر شود.
 
مزایای عمل آنتروپیون
پیشگیری از زخم شدید قرنیه
 
روش جایگزین عمل آنتروپیون
بعضی از موارد بدون درمان (فقط با استفاده از اشک مصنوعی و قطره آنتی بیوتیك) بهبود می یابد ولی دخالت عمل جراحی توصیه شده است.
شرح عمل
عمل پروبینگ یك روش جراحی است که حدوداً 10 دقیقه طول می‌کشد و یك پروب نازک و فلزی از داخل مجرای اشکی بسته عبور داده می‌شود تا انسداد را برطرف کند. برخی از پزشکان معتقدند سن مناسب پروبینگ شش ماهگی است که بدون بیهوشی عمومی در كلینیك قابل انجام است اما عده‌ای نیز معتقدند پروبینگ بهتر است تا یك سالگی به تأخیر انداخته شود تا حداکثر شانس باز شدن خود به خودی مجرا به کودک داده شود.
 
مزایای عمل پروبینگ
عمل پروبینگ دارای مزایایی چون انجام راحت و سریع، قابلیت انجام با بی‌حسی موضعی، مقرون به صرفه بودن، عدم احتیاج به بستری كردن بیمار و و نداشتن تاثیر بر روی جراحی‌های بعدی می‌باشد. این عمل هیچ گونه اسكار پوستی نیز ایجاد نمی‌كند.
 
روش جایگزین عمل پروبینگ
ماساژ كیسه اشکی و استفاده از آنتی بیوتیك موضعی است. برای ماساژ لازم است که دست خود را بشویید و انگشت اشاره خود را روی کناره داخلی (سمت بینی) چشم قرار دهید و به سمت پایین فشار دهید. همچنین ممکن است از شما خواسته شود تا از کمپرس گرم استفاده كنید. درصورت وجود عفونت، استفاده از یك پماد یا قطره آنتی بیوتیك موضعی مفید است. توجه داشته باشید که آنتی بیوتیك باعث برطرف شدن انسداد نمی‌شود.
 
عواقب عدم پذیرش عمل پروبینگ
در صورتی كه این عمل انجام نگیرد انسداد پیشرفت پیدا می‌كند و منجر به عمل DCR می‌شود.
 
توضیح: در عمل DCR مجرای اشکی مستقیماً به داخل بینی باز می‌شود. روش جراحی به این صورت است که برای رسیدن به كیسه اشکی برش کوچکی در ناحیه بین چشم و بینی، روی پوست قسمت بیرونی بینی داده می‌شود.
شرح عمل
در طی این عمل، قطره بی حسی در چشم ریخته شده و سپس پلک با استفاده از تزریقی که ممکن است در ابتدا کمی دردناک باشد به طور موضعی بی حس می‌گردد. پس از آن برشی عمودی و کوچک در داخل پلک (جایی که معمولاً قابل دیدن نیست) داده شده و محتویات داخل کیست برداشته می‌شود. در پایان عمل، پد یا محافظی برای چند ساعت روی چشم بیمار گذاشته می‌شود.
 
روش های جایگزین شالازیون
ماساژ مداوم و کمپرس گرم لبه پلک که اغلب در این مرحله موثر نمی‌باشد و یا تاثیر بسیار کمی دارد.
استفاده از درمان دارویی که آن هم اغلب در این مرحله موثر نمی‌باشد و در ضمن خطرات عوارض دارویی نیز وجود دارد.
 
عواقب عدم پذیرش عمل شالازیون
عدم انجام عمل فوق خطری جهت بینایی ندارد ولی از جنبه زیبایی اهمیت دارد. البته در صورتی که شالازیون بسیار بزرگ باشد، ممکن است به ایجاد آستیگماتیسم منجر شود.
 
مدت زمان عمل جراحی: 15 دقیقه

آب سیاه - گلوکوم

شرح عمل
دریچه‌های پلاستیكی کوچکی است که از یك طرف به یك مخزن که یك صفحه گرد یا بیضی شکل است وصل می‌شود. شانت، به عنوان یك سیستم تخلیه مصنوعی عمل کرده و از طریق یك برش کوچک در چشم گذاشته می‌شود تا فشار چشم را كاهش دهد.
 
مزایای عمل احمد والو
کارگذاری شانت در مواردی از آب سیاه که احتمال موفقیت عمل‌های دیگر پایین است؛ مفید می‌باشد و در درصد زیادی از موارد می‌تواند فشار داخل چشمی را کنترل کند.
 
روش های جایگزین عمل احمد والو
  • شایع ترین نوع درمان زودرس گلوکوم درمان دارویی است. داروهای گلوکوم بصورت قطره های چشمی و قرص تجویز می شوند داروهای ضد گلوکوم باید تا زمانی که به کنترل فشار داخل چشم کمک می کنند مصرف شوند.
  • جراحی با لیزر به تخلیه مایع از درون چشم کمک می کند و فشار چشم را تا حدودی پایین می آورد.
  • معمولا جراحی پس شکست درمان دارویی و انجام لیزر انجام می گردد.
 
عواقب عدم پذیرش عمل احمد والو
در درازمدت و با عدم كنترل فشار چشم بیمار دید خود را کاملاً از دست می دهد.
 
مدت زمان عمل جراحی: 1:30
شرح عمل
گلوکوم گروهی از اختلالات چشمی می‌باشد که نتیجه نهایی آنها آسیب غیر‌قابل برگشت عصب بینایی می‌باشد. در این بیماری مجموعه‌ای ازعوامل، که مهم‌ترین آنها افزایش فشار داخل‌چشمی می‌باشد، باعث تشدید و تسریع مرگ سلول‌های تشکیل دهنده عصب بینایی می‌گردد.
این بیماری در آغاز هیچ علامتی ندارد ولی می تواند در طول چند سال سبب کاهش بینایی و نهایتاً کوری شود. درمان زودرس می تواند مانع پیشرفت بیماری و کاهش دید بیمار گردد. جراح قطعه کوچکی از بافت سفیدی چشم (صلبیه) را بر می دارد و این باعث بوجود آمدن کانال کوچکی برای عبور مایع درون چشم می شود. سپس قسمت سفید چشم که برداشته شده است با لایه نازک و شفافی از ملتحمه پوشانده می شود. مایع از مجرای ایجاد شده و از زیر ملتحمه ای که روی آن را پوشانده عبور کرده و از چشم خارج می شود.
 
مزاياي عمل گلوكوم
هدف اصلی از درمان گلوکوم کاهش فشار چشم به میزانی است که مانع از بین رفتن بیشتر رشته های عصب بینایی شود، و رشته های عصبی از بین رفته ، قابل برگشت و باز سازی نیستند.
جراحی گلوکوم به منظورحفظ دید باقیمانده و نه به منظور افزایش دید در زمانی که راههای دیگر دارویی و یا لیزری به اندازه کافی موثر نباشند انجام می گیرد.
 
روش هاي جايگزين عمل گلوكوم
شایع ترین نوع درمان زودرس گلوکوم درمان دارویی است. داروهای گلوکوم بصورت قطره های چشمی و قرص تجویز می شوند داروهای ضد گلوکوم باید تا زمانی که به کنترل فشار داخل چشم کمک می کنند مصرف شوند.
جراحی با لیزر به تخلیه مایع از درون چشم کمک می کند و فشار چشم را تا حدودي پايين مي آورد.
معمولا جراحي پس شکست درمان دارویی و انجام لیزر انجام می گردد.
 
مدت زمان عمل جراحی: 1:30

اصلاح عیوب انکساری

شرح عمل
عمل لازك عمليست که در آن با استفاده از اشعه لیزر اگزایمر از میزان نزدیک بینی بیمار كاسته مي شود. با استفاده از این روش، لایه بسیار نازکی از قرنیه (در حد چند ده میکرون) برداشته شده و با تغییر ایجاد شده در انحنای قرنیه، از میزان عیب انکساری چشم کاسته می شود.
 
مزاياي عمل لازك
اين عمل به صورت سرپایی بوده و نیاز به بستری یا بیهوشی ندارد. بيمار در جریان عمل كه حدود 10 دقيقه طول مي كشد بيدار مي باشد و در جریان عمل از قطره بي حسی برای كاهش درد بيمار استفاده می شود.
از بين بردن يا كاهش دوربینی، نزديك‌بيني ، آستيگماتيسم و كنار گذاشتن عينك.
اين عمل جراحي جنبه زيبايي داشته و جايگزيني براي عينك و لنز تماسي مي باشد.
 
روش هاي جايگزين جراحي لازك
استفاده از عينك
استفاده از لنزهاي تماسي نرم يا سفت (حسب نظر پزشك معالج)
 
مدت زمان عمل جراحی: 20 دقیقه

سایر

شرح عمل
تخلیه عبارتست از خارج کردن چشم بطور کامل توام با قسمتی از عصب بینایی. تخلیه کره چشم ممکن است برای موارد زیر انجام شود: صدمه شدید منجر به پرولاپس بافت یووا یا کاهش حس نور. تحریک، نابینایی، درد، دفورمیتی یا بدشکلی چشم که معمولا ثانویه به گلوکوم کنده شدن شبکیه یا التهاب مزمن می‌باشد. تومورهای داخل چشم که با استفاده از روش‌های دیگر قابل درمان نیستند.
 
مزایای عمل تخلیه چشم
در مواقع عفونت‌های بدخیم چشمی جان بیمار را تهدید نماید.
 
روش جایگزین عمل تخلیه چشم
در صورت نیاز به عمل, جایگزین وجود ندارد.
 
عواقب عدم پذیرش عمل تخلیه چشم
در مواقع عفونت های بدخیم چشمی جان بیمار را تهدید نماید.

شرح عمل

گاهی به علت عدم همكاری شیرخواران /كودكان جهت معاینه دقیق شبكیه یا فشار چشم و غیره پزشك تصمیم به معاینه تحت بیهوشی می گیرد تا تشخیص دقیق صورت گیرد.

 

مزایای معاینه زیر بیهوشی

پزشك می‌تواند تشخیص دقیق تری از بیماری چشم شیرخواران /كودكان داشته باشد.

 با توجه به زمان كمی كه برای معاینه صرف می شود و معمولا كمتر از 10 دقیقه می باشد عوارض بیهوشی كمی شامل می شود.

 

روش جایگزین معاینه زیر بیهوشی

جایگزین ندارد.

 

عواقب عدم پذیرش معاینه زیر بیهوشی

عدم تشخیص دقیق بیماری چشم

 

مدت زمان عمل جراحی: 30 دقیقه

تهران ، میدان ونک ، چهار راه جهان کودک ، (ضلع شمال شرقی) ، پلاک چهار ، طبقه دوم
info@drazemati.com  |  Instagram  |  Telegram
سایت رسمی دکتر منصور عظمتی
© 1992 Mansoor Azemati All Rights Reserved

جستجو